Poziom zapotrzebowania na kalorie jest zmienny u różnych osób i jest ściśle powiązany z grupą wiekową. Najmniej kalorii potrzebują dzieci od noworodków do trzylatków ? ich organizm powinien przyjmować zaledwie 1300 kalorii. Wraz z wiekiem rośnie zapotrzebowanie na kalorie i może wynosić nawet 4500 kalorii – taka ilość dotyczy mężczyzn wykonujących ciężką pracę fizyczną wiążącą się z intensywnym wysiłkiem.
Jednakże, statystyczna wartość kaloryczna dla dojrzałego mężczyzny wynosi od 2400 do 2600 kalorii, zaś kobiety powinny odżywiać się pokarmami o łącznej wartości kalorycznej 2000-2300. Zapotrzebowanie rośnie proporcjonalnie do podejmowanej pracy – im cięższy wysiłek fizyczny tym więcej kalorii domaga się nasz organizm (kobiety narażone na zwiększony wysiłek fizyczny powinny jeść posiłki mające nawet 3200 kalorii).
To, ile kalorii dziennie wolno nam spożywać, przyjmuje różny poziom i zależy od predyspozycji do przybierania na wadze i podejmowanej aktywności fizycznej. Nieważne jednak jak wysokie jest zapotrzebowanie na kalorie, zawsze powinniśmy stosować zawierającą niezbędne składniki i zdrową dietę. Dieta musi zawierać wszystkie grupy pokarmowe i obfitować w składniki mineralne. Przechodząc na dietę możemy ograniczyć owe zapotrzebowanie nawet dwukrotnie. W bardziej drastycznych i nierzadko mało efektywnych dietach, dzienny limit na spożycie kalorii wynosi zaledwie 500 kalorii – jest to niewątpliwie zatrważająco niski poziom, który może działać wyniszczająco na organizm. Niestety pewien procent kobiet uważa tę dietę za najskuteczniejszą. Niemniej, trzeba nie zapominać o tym, że wybierając dietę trzeba kierować się w pierwszej kolejności umiarem i racjonalnym podejściem.